APT20M22LVRG
DigiKey Part Number
APT20M22LVRG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT20M22LVRG
Description
MOSFET N-CH 200V 100A TO264
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 100A (Tc) 520W (Tc) Through Hole TO-264 (L)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 2.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
435 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10200 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
520W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-264 (L)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
22mOhm @ 500mA, 10V