APT56F60B2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
onsemi
Infineon Technologies
In Stock: 480
Infineon Technologies
In Stock: 310
In Stock: 750
In Stock: 93
IXYS
IXYS
In Stock: 231
In Stock: 30
Vishay Siliconix
In Stock: 466
In Stock: 482
N-Channel 600 V 60A (Tc) 1040W (Tc) Through Hole T-MAX™ [B2]
APT56F60B2
DigiKey Part Number
APT56F60B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT56F60B2
Description
MOSFET N-CH 600V 60A T-MAX
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 2.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
280 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11300 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1040W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
T-MAX™ [B2]
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
110mOhm @ 28A, 10V