AT91M55800A-33AU
DigiKey Part Number
AT91M55800A-33AU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT91M55800A-33AU
Description
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 33MHz ROMless 176-LQFP (24x24)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AT91M55800A-33AU Models
Category
Number of I/O
58
Mfr
Program Memory Type
ROMless
Series
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x10b; D/A 2x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM7®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16/32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
33MHz