ATSAMA5D33A-CUR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ATSAMA5D33A-CUR |
Description | IC MPU SAMA5D3 536MHZ 324LFBGA |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | ARM® Cortex®-A5 Microprocessor IC SAMA5D3 1 Core, 32-Bit 536MHz 324-LFBGA (15x15) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ATSAMA5D33A-CUR Models |
Category | Ethernet 10/100/1000Mbps (1) |
Manufacturer Microchip Technology | USB USB 2.0 (3) |
Series | Voltage - I/O 1.2V, 1.8V, 3.3V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Part Status Active | Security Features AES, SHA, TDES, TRNG |
Core Processor ARM® Cortex®-A5 | Mounting Type Surface Mount |
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit | Package / Case 324-LFBGA |
Speed 536MHz | Supplier Device Package 324-LFBGA (15x15) |