LM2575-3.3WT
DigiKey Part Number
LM2575-3.3WT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2575-3.3WT
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A TO220-5
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A TO-220-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM2575-3.3WT Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
52kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
TO-220-5
Voltage - Input (Min)
4V