MCP1252T-33X50I/MS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCP1252T-33X50I/MS |
Description | IC REG CHARGE PUMP PROG 1 8MSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Programmable 3.3V, 5V 1 Output 120mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MCP1252T-33X50I/MS Models |
Category | Voltage - Input (Max) 5.5V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Active | Frequency - Switching 650kHz |
Function Step-Up/Step-Down | Synchronous Rectifier No |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Voltage - Input (Min) 2.7V | Base Product Number |