MCP1253-33X50I/MS
DigiKey Part Number
MCP1253-33X50I/MS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1253-33X50I/MS
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charge Pump Switching Regulator IC Positive Programmable 3.3V, 5V 1 Output 120mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
EDA/CAD Models
MCP1253-33X50I/MS Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Packaging
Tube
Frequency - Switching
1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Min)
2.7V