MCP1700T-2502E/TT
DigiKey Part Number
MCP1700T-2502E/TTTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP1700T-2502E/TTCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP1700T-2502E/TTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1700T-2502E/TT
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP1700T-2502E/TT Models
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Digi-Reel®
PSRR
44dB (100Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 250mA