MCP4017T-503E/LTY
DigiKey Part Number
150-MCP4017T-503E/LTYTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MCP4017T-503E/LTYCT-ND - Cut Tape (CT)
150-MCP4017T-503E/LTYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4017T-503E/LTY
Description
IC DIG POT 50K SC-70-6
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 128 Taps I2C Interface SC-70-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP4017T-503E/LTY Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Rheostat
Supplier Device Package
SC-70-6
Number of Circuits
1
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Number of Taps
128
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C