MCP41100T-I/SN
DigiKey Part Number
MCP41100T-I/SNTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP41100T-I/SNCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP41100T-I/SNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP41100T-I/SN
Description
IC DIG POT 100K 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 8-SOIC
EDA/CAD Models
MCP41100T-I/SN Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
800ppm/°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C