MIC2015-1.2YM6-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MIC2015-1.2YM6-TR |
Description | IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-6 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Power Switch/Driver 1:1 P-Channel 1.2A SOT-23-6 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MIC2015-1.2YM6-TR Models |
Category | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) Not Required |
Mfr | Current - Output (Max) 1.2A |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Rds On (Typ) 70mOhm |
Part Status Active | Input Type Non-Inverting |
Switch Type | Features Slew Rate Controlled |
Number of Outputs 1 | Fault Protection Current Limiting (Fixed), Over Temperature |
Ratio - Input:Output 1:1 | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Output Configuration High Side | Mounting Type Surface Mount |
Output Type P-Channel | Supplier Device Package SOT-23-6 |
Interface On/Off | Package / Case |
Voltage - Load 2.5V ~ 5.5V | Base Product Number |