MIC2937A-3.3WU-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MIC2937A-3.3WU-TR |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 750MA TO263-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 750mA TO-263-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MIC2937A-3.3WU-TR Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 300 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 16 mA |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA |
Voltage - Input (Max) 26V | Supplier Device Package TO-263-3 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Base Product Number |