MIC4575-3.3WU | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 576-2341-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MIC4575-3.3WU |
Description | IC REG BCK BST 3.3V 1.7A TO263-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1.7A (Switch) TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MIC4575-3.3WU Models |
Category | Voltage - Input (Max) 24V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tube | Current - Output |
Part Status Active | Frequency - Switching 200kHz |
Function Step-Down, Step-Up/Step-Down | Synchronous Rectifier No |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Topology | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case |
Number of Outputs 1 | Supplier Device Package TO-263-5 |
Voltage - Input (Min) 4V | Base Product Number |