MIC5216-3.3YMM-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MIC5216-3.3YMM-TR |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8-MSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-MSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MIC5216-3.3YMM-TR Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 3 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 25 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 75dB (120Hz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 12V | Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package 8-MSOP |
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 500mA | Base Product Number |