MIC5219-3.3YMM
DigiKey Part Number
576-1827-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5219-3.3YMM
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-MSOP
EDA/CAD Models
MIC5219-3.3YMM Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
8 µA
Packaging
Tube
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
12V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 500mA