MIC5237-3.3YU
DigiKey Part Number
576-1286-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5237-3.3YU
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-263-3
EDA/CAD Models
MIC5237-3.3YU Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tube
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
16V
Supplier Device Package
TO-263-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V