MIC5239-3.3YMM-TR
DigiKey Part Number
150-MIC5239-3.3YMM-TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MIC5239-3.3YMM-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
150-MIC5239-3.3YMM-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5239-3.3YMM-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5239-3.3YMM-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
45 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
15 mA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
30V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 500mA (Typ)