MIC5318-3.3YMT-TR
DigiKey Part Number
576-2861-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-2861-1-ND - Cut Tape (CT)
576-2861-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5318-3.3YMT-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 6-TMLF
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 6-TMLF® (1.6x1.6)
EDA/CAD Models
MIC5318-3.3YMT-TR Models
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
PSRR
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 20kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-TMLF® (1.6x1.6)
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 300mA