MIC5504-1.2YM5-TR
DigiKey Part Number
576-4878-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-4878-1-ND - Cut Tape (CT)
576-4878-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5504-1.2YM5-TR
Description
IC REG LINEAR 1.2V 300MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5504-1.2YM5-TR Models
PSRR
60dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 300mA