PIC12C672-10I/SM
DigiKey Part Number
PIC12C672-10I/SM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC12C672-10I/SM
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8SOIJ
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 12C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 8-SOIJ
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC12C672-10I/SM Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
OTP
Series
RAM Size
128 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 4x8b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
PIC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
10MHz
Supplier Device Package
8-SOIJ
Peripherals
POR, WDT
Package / Case
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)