PIC16F15244-E/SS
DigiKey Part Number
150-PIC16F15244-E/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F15244-E/SS
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SSOP
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
512 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 12/2x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
PIC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
20-SSOP
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)