PIC16F15244T-I/SO | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC16F15244T-I/SO |
Description | IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC16F15244T-I/SO Models |
Series | RAM Size 512 x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V |
Part Status Active | Data Converters A/D 12/2x10b |
DigiKey Programmable Not Verified | Oscillator Type Internal |
Core Processor PIC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 8-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 32MHz | Supplier Device Package 20-SOIC |
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART | Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |