PIC16F1527-I/MR
DigiKey Part Number
PIC16F1527-I/MR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1527-I/MR
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 64QFN
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 28KB (16K x 14) FLASH 64-QFN (9x9)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F1527-I/MR Models
RAM Size
1.5K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 30x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz