PIC16F15376-I/MV | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PIC16F15376-I/MV-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC16F15376-I/MV |
Description | IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 40-UQFN (5x5) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC16F15376-I/MV Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 2K x 8 |
Packaging Tube | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V |
Part Status Active | Data Converters A/D 35x10b; D/A 1x5b |
DigiKey Programmable Not Verified | Oscillator Type Internal |
Core Processor PIC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 8-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 32MHz | Supplier Device Package 40-UQFN (5x5) |