PIC16F1779-E/P | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PIC16F1779-E/P-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC16F1779-E/P |
Description | IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 40-PDIP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC16F1779-E/P Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | EEPROM Size 128 x 8 |
Packaging Tube | RAM Size 2K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 28x10b; D/A 4x5b, 4x10b |
Core Processor PIC | Oscillator Type Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Speed 32MHz | Mounting Type Through Hole |
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART | Supplier Device Package 40-PDIP |
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm) |