PIC16F18875-I/MV | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PIC16F18875-I/MV-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC16F18875-I/MV |
Description | IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 40-UQFN (5x5) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC16F18875-I/MV Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | EEPROM Size 256 x 8 |
Packaging Tube | RAM Size 1K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 35x10b; D/A 1x5b |
Core Processor PIC | Oscillator Type Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 32MHz | Mounting Type Surface Mount |