PIC16LF1517-I/MV
DigiKey Part Number
PIC16LF1517-I/MV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF1517-I/MV
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 40-UQFN (5x5)
EDA/CAD Models
PIC16LF1517-I/MV Models
RAM Size
512 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 28x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz