PIC18F06Q41T-I/ST | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC18F06Q41T-I/ST |
Description | IC MCU 8BIT 64KB FLASH 14TSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 14-TSSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC18F06Q41T-I/ST Models |
Series | EEPROM Size 512 x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | RAM Size 4K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 11x12b; D/A 2x8b |
Core Processor PIC | Oscillator Type Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 64MHz | Mounting Type Surface Mount |
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART | Supplier Device Package 14-TSSOP |
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |