PIC18F16Q41-E/P
DigiKey Part Number
150-PIC18F16Q41-E/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F16Q41-E/P
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 20DIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 20-PDIP
EDA/CAD Models
PIC18F16Q41-E/P Models
Packaging
Tube
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
64MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-PDIP
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)