PIC24F16KA101T-I/MQ
DigiKey Part Number
PIC24F16KA101T-I/MQTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC24F16KA101T-I/MQCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC24F16KA101T-I/MQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24F16KA101T-I/MQ
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 20-VQFN (5x5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC24F16KA101T-I/MQ Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
1.5K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 9x10b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
Internal
Core Size
16-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz