PIC24F32KA304-E/PT
DigiKey Part Number
PIC24F32KA304-E/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24F32KA304-E/PT
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
PIC24F32KA304-E/PT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tray
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
32MHz