PIC24FJ256GA110-I/PF
DigiKey Part Number
PIC24FJ256GA110-I/PF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ256GA110-I/PF
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (85.5K x 24) FLASH 100-TQFP (14x14)
EDA/CAD Models
PIC24FJ256GA110-I/PF Models
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz