PIC24FJ32GP205-I/PT | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 150-PIC24FJ32GP205-I/PT-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC24FJ32GP205-I/PT |
Description | IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48TQFP |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 48-TQFP (7x7) |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 8K x 8 |
Packaging Tray | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V |
Part Status Active | Data Converters A/D 14x12b SAR |
DigiKey Programmable Not Verified | Oscillator Type External, Internal |
Core Processor PIC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 16-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 32MHz | Supplier Device Package 48-TQFP (7x7) |