PIC32MX795F512H-80V/PT
DigiKey Part Number
PIC32MX795F512H-80V/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MX795F512H-80V/PT
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
PIC32MX795F512H-80V/PT Models
RAM Size
128K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
80MHz