PIC32MZ2048EFH100-250I/PF
DigiKey Part Number
PIC32MZ2048EFH100-250I/PF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MZ2048EFH100-250I/PF
Description
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 100TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® M-Class PIC® 32MZ Microcontroller IC 32-Bit 250MHz 2MB (2M x 8) FLASH 100-TQFP (14x14)
EDA/CAD Models
PIC32MZ2048EFH100-250I/PF Models
RAM Size
512K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.1V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 40x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Processor
MIPS32® M-Class
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
250MHz