TC1262-3.3VEBTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TC1262-3.3VEBTR |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 500MA DDPAK-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DDPAK-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TC1262-3.3VEBTR Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 130 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 64dB (1kHz) |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA |
Voltage - Input (Max) 6V | Supplier Device Package DDPAK-3 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 0.65V @ 500mA |