BFCN-5540+
DigiKey Part Number
3157-BFCN-5540+TR-ND - Tape & Reel (TR)
3157-BFCN-5540+CT-ND - Cut Tape (CT)
3157-BFCN-5540+DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFCN-5540+
Description
CER FILTER 5.54GHZ BAND PASS
Detailed Description
5.54GHz Center Band Pass Ceramic Filter 2.02 GHz 50Ohm 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFCN-5540+ Models
Category
Insertion Loss
4dB
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
5.54GHz Center
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Impedance
50Ohm
Height (Max)
0.041" (1.04mm)
Bandwidth
2.02 GHz