ZX75BP-253-S+
DigiKey Part Number
3157-ZX75BP-253-S+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZX75BP-253-S+
Description
LUMPED LC BPF, 186-340 MHZ, 50
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
253MHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 154MHz Bandwidth 3dB SMA In line Module
Category
Filter Type
Band Pass
Manufacturer
Mini-Circuits
Insertion Loss
3dB
Packaging
Tray
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Package / Case
SMA In line Module
Frequency
253MHz Center
Size / Dimension
0.740" L x 0.750" W (18.80mm x 19.05mm)
Bandwidth
154MHz
Height (Max)
0.490" (12.45mm)