MM-213-037-1A3-0000
DigiKey Part Number
4134-MM-213-037-1A3-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM-213-037-1A3-0000
Description
CONN MICRO-D PLUG 37POS SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Bulk
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Electrodeposite Plated Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Dielectric Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Number of Rows
2
Wire Gauge
24 AWG
Mounting Type
Contact Material
Beryllium Copper
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C