MP2307DN-LF-Z
DigiKey Part Number
1589-1576-2-ND - Tape & Reel (TR)
1589-1576-1-ND - Cut Tape (CT)
1589-1576-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP2307DN-LF-Z
Description
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.925V 1 Output 3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MP2307DN-LF-Z Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Not For New Designs
Frequency - Switching
340kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Voltage - Input (Min)
4.75V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
23V