MPL-AL4020-1R2
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL4020-1R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AL4020-1R2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL4020-1R2
Description
FIXED IND 1.2UH 7.4A 12.2 MOHM
Detailed Description
1.2 µH Unshielded Molded Inductor 7.4 A 12.2mOhm 2-SMD
DC Resistance (DCR)
12.2mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Current - Saturation (Isat)
7.5A