MPL-AT2010-2R2
DigiKey Part Number
1589-MPL-AT2010-2R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AT2010-2R2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AT2010-2R2
Description
FIXED IND 2.2UH 2.2A 137 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Molded Inductor 2.2 A 137mOhm 2-SMD, J-Lead
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
137mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Inductance
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.7A