MPL-AY3020-3R3
DigiKey Part Number
1589-MPL-AY3020-3R3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AY3020-3R3
Description
FIXED IND 3.3UH 2.5A 121 MOHM
Detailed Description
3.3 µH Unshielded Molded Inductor 2.5 A 121mOhm 2-SMD, J-Lead
DC Resistance (DCR)
121mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.7A