MPL-AY3020-4R7
DigiKey Part Number
1589-MPL-AY3020-4R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AY3020-4R7CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AY3020-4R7
Description
FIXED IND 4.7UH 2A 173 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Molded Inductor 2 A 173mOhm 2-SMD, J-Lead
DC Resistance (DCR)
173mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.1A