MPM3690GBF-20B-T
DigiKey Part Number
1589-MPM3690GBF-20B-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPM3690GBF-20B-T
Description
DC DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.6 ~ 3.3V 26A 4V - 16V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPM3690GBF-20B-T Models
Category
Current - Output (Max)
26A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (With Derating)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
144-BBGA Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.63" L x 0.63" W x 0.20" H (16.0mm x 16.0mm x 5.2mm)
Voltage - Input (Min)
4V
Supplier Device Package
144-BGA (16x16)
Voltage - Input (Max)
16V