1217AS-H-4R7N=P3
DigiKey Part Number
490-10791-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-10791-1-ND - Cut Tape (CT)
490-10791-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1217AS-H-4R7N=P3
Description
FIXED IND 4.7UH 6.3A 18 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.3 A 18mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
1217AS-H-4R7N=P3 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6.7A
DC Resistance (DCR)
18mOhm Max
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Tolerance
±30%