GRM022R60J224ME14L
DigiKey Part Number
490-13216-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-13216-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM022R60J224ME14L
Description
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 01005
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRM022R60J224ME14L Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)