GRM033R61A105ME15D
DigiKey Part Number
490-13226-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-13226-1-ND - Cut Tape (CT)
490-13226-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM033R61A105ME15D
Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0201
Detailed Description
1 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
GRM033R61A105ME15D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.015" (0.39mm)