GRM1555C1H150FA01D
DigiKey Part Number
490-6200-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-6200-1-ND - Cut Tape (CT)
490-6200-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM1555C1H150FA01D
Description
CAP CER 15PF 50V C0G/NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
15 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRM1555C1H150FA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)