GRM155D80E475ME47D
DigiKey Part Number
490-10016-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-10016-1-ND - Cut Tape (CT)
490-10016-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155D80E475ME47D
Description
CAP CER 4.7UF 2.5V X6T 0402
Detailed Description
4.7 µF ±20% 2.5V Ceramic Capacitor X6T 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRM155D80E475ME47D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)